|
A vadászkutyák csoportosítása
Vadászkutyák csoportosítása (használatuk szerint):
I. Ősi típusú vadászebek
agarak (magyar, angol, orosz, perzsa, afgán stb.)
kopók (erdélyi, szlovák, osztrák stb.)
szelindekek
II. A jelenkor vadászkutyái
vizslák
kajtatóebek
speciális vadelhozó kutyák
kotorékebek
vaddisznós kutyák
vérebek
Vizslák
Angol vizslák: pointer, angol szetter, ír szetter, Gordon szetter.
Német vizslák: rövidszőrű német vizsla, drótszőrű német vizsla, szálkásszőrű német vizsla, hosszúszőrű német vizsla, weimari vizsla, nagy münsterlandi vizsla, kis münsterlandi vizsla, pudelpointer
Magyar vizslák: rövidszőrű magyar vizsla, drótszőrű magyar vizsla
Egyéb, nálunk ritkábban tartott vizslák: cseh szálkásszőrű vizsla, egyéb nemzetek vizslafajtái
Kajtatóebek
Spánielek: cocker spániel, amerikai cocker spániel, Springer spániel, ír vízi spániel, breton spaniel
Fürjészeb
Kotorékebek
Tacskók: rövidszőrű tacskó, szálkásszőrű tacskó, hosszúszőrű tacskó
Terrierek: simaszőrű foxterrier, drótszőrű foxterrier, Welsh-terrier, Jagd terrier, ír terrier
Vaddisznós kutyák
Lásd a kotorékebeknél felsorolt fajták, valamint Airdale terrier, erdélyi kopó, nyugat-szibériai lajka, pumi, finn medvehajtó eb, stb.
Vérebek
Hannoveri véreb, bajor véreb, angol véreb
Speciális vadelhozó kutyák
Labrador retriever, Golden retriever
A fenti felsorolás nem teljes, csak a Magyarországon legelterjedtebb fajtákat említem.
TERRIEREK
Kis vagy középtermetű, élénk, bátor, vakmerő kutyák, melyeket elsősorban kotorékmunkára, dúvadirtásra és vaddisznóhajtásra használhatunk, de egyes egyedek mindenes munkára is alkalmasak.
Simaszőrű foxterrier
Drótszőrű foxterrier
Jagd terrier
Ír terrier
Welsh terrier
Welsh-terrier, mindenes vadászkutya
(Általános jellemzése, kialakulása)
Angol fajta, mivel sokáig a vadőrök kísérői voltak, a terrierek csaknem minden feladat elvégzésére alkalmasak, annak ellenére, hogy amint a nevük is jelzi, elsősorban föld alatti vadászatra tenyésztették ki. Edzettek és képességeik a legkeményebb próbát is kiállják. Más vadászati módokban is alkalmazhatók, néha felborítják a vadászkutyáknál oly jól felépített rendszert. Mindenes munkakörben is alkalmazhatók, de erről részletesebben a későbbiekben.
Általános leírás
Színe: fekete és cservörös, valamint sötétszürke és cservörös, valamint ennek árnyalatai. Marmagassága: kanok 37-39 cm, + 2 cm engedélyezett. A szukák 34-38 cm, +2 cm engedélyezett.
Súly: 8-9,5 kg.
Ez a kutya az Airdale terrier kicsinyített mása, de természetében eltér a két fajta. Hasonlít a foxterrierhez és küllemében alig tér el a Lakeland terrierektől. Feje hosszú, balta formájú, rendkívül erős az álkapcsa. Arcorri része viszonylag hosszú, orrtükre fekete. Fülei kicsik, V alakúak, előre bicsaklóak. Fogai fejlettek, nagyok, ollósan záródnak. Nyaka elegáns vonalú, közepesen hosszú, izmos, erős. Háta rövid, izmos.
Mellkasa széles, erőteljes, mély; ágyéka erős. Farkát magasan tartja, de nem túlzottan. Farkát csonkolják, de egyes országokban már nem engedélyezett, pl.: Hollandiában.
Mellső végtagjai egyenesek, izmosak, párhuzamosak. A hátulsók masszívak, megfelelően alátámasztják testét. Mancsa kicsi, gömbölyű, ujjai zártak. Szőrzete sűrű, bőséges, kemény, durva, de előfordulnak lágyabb szőrzetű egyedek is.
Itt szeretném megemlíteni, hogy Magyarországnak sajnos nincs kitenyésztett terrier fajtájú kutyája, de egy kis túlzással egy Magyar pásztorkutyát ide lehet sorolni. Már disznóhajtásokon használják is őket, nagyon jó eredménnyel. A magyar ,,terriernek” is hívják a Pumit. Nagyszerű magyar kutyafajtáink vannak, de a küllemre történő tenyésztés nem tett jót a fajtáknak, lásd, pl.: magyar vizsla. Magyar fajtáink: Magyar vizsla sima és drótszőrű, erdélyi kopó, kuvasz, komondor, puli, pumi, mudi, magyar agár. Ez után a kis kitérő után rögtön visszakanyarodnék a welsh-terrierhez.
Viselkedése és tulajdonságai: temperamentuma csupa tűz, nem ismeri a vereséget, de oktalanul nem támad. Bölcs, okos kutyának mondják őket. Kiváló kotorékkutya és disznóskutya, valamint mindenes vadászkutyaként is lehet használni, csak ez még Magyarországon nem elterjedt (nem ismert). A környező országokban már évek óta használják őket mindenes munkakörben, például Angliában, Csehországban. Magyarországon sajnos sok vadász összekeveri a Jagd-terrierrel, ezért a népszerűsítése fontos, és a vadászaton történő vezetésének bemutatása igen fontos.
Történelme, kialakulása: a legtöbb fajtaleírás a Welsh-terrierről azt mondja, hogy ősrégi kutyafajta. Ennek ellenére a legrégibb írásos utalás létezéséről, mindössze százéves. A Welsh Terrier Club 1886-ban alakult. Ekkor fogalmazták és írták le a hivatalos fajtaleírást. Ugyan ebben az évben bírálták először külön a kiállításokon is e fajtát. Ennek az lehet az oka, hogy Wales viszonylag el volt szigetelve a világtól mindaddig, amíg az Angol-Wales vasútvonalat meg nem nyitották 1825 és 1850 között. A walsiek kedvelték ezt a kis termetű fajtát, de ugyanebben az időben hasonló jellegű, fekete-sárga terrierek is éltek a Brit-szigeten. A szakemberek szerint hegyi rókára, valamint vidra vadászatra használták őket, de megkövetelték, hogy falkavadászaton a kopókkal együtt üldözzék a rókát (a falkavadászat Magyarországon nem megengedett vadászati forma). A fajta víz kedvelése, a vidravadász ősökre vezethető vissza. Egyes feltételezések szerint a fajta kialakításában nagy szerepet játszott a drótszőrű foxterrier, de ez nem bizonyított, mert a welsh-terrier régebbi fajta, mint a foxterrier. A fajta bemutatkozása a kiállításokon 1700-as évekre tehető.
Használhatósága: a vadászok és a fajta ismerői szerint ez a vakmerő, tevékeny, bátor kis jószág az egyik legjobb kotorékeb, de mint disznóskutya is bevált, valamint mindenes munkakörben is kiválóan alkalmazható. Hazánkban is vadásznak velük, de még nem túl elterjedt fajta. Az országban kevés munkavizsgás Welsh-terrier található.
Vizslák
Pusztakerti-vadász-Dorka: drótszőrű magyar vizsla, szuka
Apróvad VAV
Vércsapa VAV
Balatoni-Tettrekész-Aba: drótszőrű magyar vizsla, szuka, saját tenyésztés
Apróvad VAV
Tacskó
Nyulaskerti-Rókaűző-Csepke: szálkásszőrű tacskó, normál méret, szuka
Vércsapa VAV
Welsh-terrier
Balatoni-Tettrekész Dufi: Welsh terrier, kan
Vércsapa VAV
Kotorék VAV
Balatoni-Tettrekész-Ékszer: welsh terrier, szuka
Nagyvad VAV
Kotorék VAV
Balatoni Tettrekész-Cuki: welsh terrier, szuka
Vércsapa VAV
Kotorék VAV
Balcsi-parti-Hexi: Welsh terrier, kan
Apróvad VAV
Kotorék VAV
Vaddisznós VAV
(ez a kutya jelenleg nyugdíjas éveit tölti, jelenleg 15 éves)
Bogyó of Montgomery: welsh terrier, szuka
Kotorék VAV
Nagyvad VAV
Vércsapa VAV
(ez a kutya 11 éves korában halt meg - kiváló kutya volt)
A többi kutyám tanítás alatt van. A munkavizsgájuk folyamatban van.
| |